Haliç’te Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için su altı dalışı yapıldı

Etkinliğe katılan engelli dalgıçları tebrik eden Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Türkiye’nin ilk engelli dalış eğitim merkezinin Bağcılar Belediyesi’nde olduğunu söyledi.

Dalıştan önce konuşan Özdemir, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızın 100. yılı dolayısıyla bir dalış gerçekleştiriyoruz. Bağcılar Belediyemiz Feyzullah Engelliler Sarayı’nın su altı ve su üstü Engelli dalış kulübümüzün öğrencileri, bugün paydaşlarımızla dalış gerçekleştirecek.

Öncelikle Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehit ve gazilerimizi aynı zamanda rahmet ve minnetle anıyorum. Ülkemizin 100. yılını hep birlikte coşkulu bir şekilde kutladık. Diliyoruz ki yeni yüzyıl Türkiye yüzyılı olsun. Türkiye yüzyıllarda bir giriş yapmış. Bu süreç dolayısıyla da önemli bir etkinliğe imza atıyoruz.

100 metrekarelik bir bayrağı su altından, engelli dalgıçlarımız çıkarmış olacak. Aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmiş olacak. Bu süreçte bizim olan Bandırma 17 Eylül Üniversitesi’ne, aynı zamanda Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü’müze, Emniyet Genel Müdürlüğü’müze ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’mıza şükranlarımızı sunuyorum” açıklamasını yaptı.

Dalış yapan engellilerden Alişan Keneş, “10 yıldır dalış yapıyorum. Bu tür programlara hiç eksizsiz kaçırmadan katılıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında da kaçırmadık. Denizin altında Türk bayrağımızı çıkarmak güzel ve gurur verici bir duyguydu. Aslında bu anlatılmaz, yaşanır. Dalışa alıştık, denizin altında huzur ve gurur Her yıl bu tür programları kaçırmadan yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Muhammet Ali Aktaş ise, “Dalış yaptık, bayrağımızı açtık. Dalışı önceden beri yapıyordum zaten” ifadelerini kullandı.

Diren Demircan ise “Dalışı çok sevdim. Bayrağımızı çıkardık. Burada çok mutlu olduk. Öğretmenlerimizden de Allah razı olsun. Herkes bu kurslara başvursun evlerinde durmasınlar. Yaşasın Cumhuriyet” diye konuştu.

Etkinlik, Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmeye hak kazandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x